I tato kryptoměna mají své burzy, ostatně jako skoro vše. Jenže to nedalo spát hackerům a ukradli sedmnáct procent aktiv na korejské burze Youbit. Tato následně vyhlásila krach a své klienty bude vyplácet do výše sedmdesáti pěti procent. Možná.
Rozhodně to nebyla první velká bitcoinová loupež. V roce 2014 byla vyloupena burza Mt.Gox, kde bylo uloupeno šest set padesát tisíc bitcoinů. Mt.Gox byla založena v Shiybui v japonském Tokiu v červenci 2010 a následně po loupeži skončila. Do té doby zajišťovala sedmdesát pět procent transakcí s touto virtuální měnou.
Internetový týdeník Diar se na problematiku podíval podrobněji a zjistil, že již bylo celkem ukradeno 1,6 milionu bitcoinů. Z celkového počtu je to tedy deset procent a to je opravdu hodně.
Vtruální „mince“ se nekradou jen na burzách, ale i v těžařských společnostech. Nice-Hash by o tom mohla vyprávět. To je společnost, která těžaře sdružuje a stala se obětí třetí největší loupeže. Internetoví loupežníci si na ni posvítili, a jednoho krásného dne byla společnost rázem lehčí o čtyři tisíc sedm set bitcoinů. Což vypadá jako maličkost, kdyby to ovšem v tehdejším kurzu, nebo chcete-li přepočtu, nečinilo šedesát dva milionu dolarů. Což, jak musíte uznat, je velmi slušný počinek do nového dne. No, není lepší být hacker?
Co se s ukradenými měnami děje dále je nejasné. Určitě se ví jen to, že je nutné je vyprat. Což je dnes trochu složitější, protože burzy i směnárny dodržují různá opatření, takže teoreticky by to jít nemělo. Ovšem tehdy se peníze rozeslaly na více účtů po malých částkách, a dohledat je nebylo jednoduché. Ostatně japonská detektivní skupina Wiz Security o tom ví své. Tito lidé transakce dohledali a způsobili tak uzavření burzy i zatčení hlavního viníka Alexandera Vinnika. Krásná shoda, že ano.
Z článečku plyne, že i internetové „peníze“ si musíme ohlídat. Přeji vám, abyste o ně nepřišli.