Pochutnat si na křehkých nasládlých klíčcích mladých fazolek, to je skutečně zážitek. Je to zážitek k nezaplacení, který vás paradoxně nemusí stát víc, než zakoupení sáčku semen, které si posléze naklíčíte. Protože je to tak rychlé a snadné, tak není divu, že se klíčení mungo fazolí stalo oblíbenou kratochvílí celé řady lidí.
Nicméně zdaleka nejde pouze o fazole mungo. Mezi lidmi jsou oblíbené i klíčky celé řady dalších rostlin, ke kterým se řadí třeba řeřicha, vojtěška, slunečnice, sója anebo v poslední době velice často skloňovaná chia semínka.
Zkrátka, když se pustíte do klíčení semínek, tak budete mít na výběr z desítek atraktivních druhů rostlin, jejichž výhonky vám jistě zachutnají. Jde jen o to, abyste jich vyzkoušeli co nejvíce, abyste měli možnost poznat různé zajímavé chutě, mezi kterými si najdete ty pravé.
Nicméně mladé výhonky rostlin vás zdaleka neoslní pouze zajímavými chutěmi. Liší se také svou velikostí, křupavostí, a jistě i zajímavou barvou. A díky tomu všemu nalézají také pestré využití v kuchyni. Pro všechny, kdo rádi vaří, se jedná o kulinářský poklad, který je možné upravit na milión způsobů.
Avšak pokud se právě vy vyhýbáte kuchyni velikým obloukem a nehodláte dělat žádné výjimky, tak ani to nemusí vadit – vždyť mladé výhonky rostlin jsou již samy o sobě křehké, šťavnaté a křupavé, takže není divu, že lákají k nakousnutí bez jakékoli další úpravy. Proto neváhejte a pusťte se do nich s chutí jen tak – jedná se o ideální svačinku.
A jestliže vám něco zbude, tak si můžete přebytečné klíčky bez obav schovat do lednice až na několik dalších dní, anebo s nimi obdarovat přátele, kteří vám za takový domácí dárek jistě budou vděční.
Vždyť spolu s klíčky rozdáváte také plnou náruč vitamínů, minerálů, enzymů a dalších výživově hodnotných látek. A ty v tak dobře stravitelné podobě jen tak někde jinde nenajdete.