Jejich přítomnost je nežádoucí. Alespoň tedy v prostorách, které obývá člověk. Dokonce jsou pro mnohé znakem toho, že je dotyčný bordelář a málo uklízí. V prostorách, kde se zdržuje dobytek, jsou žádoucí, neboť chytají mouchy a jiný hmyz. A podle pověr nosí štěstí, jen na ně málokdo tak reaguje.
Řeč je o pavoukovi. Nemyslím teď nějakého sklípkana nebo tarantuli, či nějaké jedovaté druhy, které se v našich podmínkách běžně nevyskytují, maximálně u chovatelů v teráriích nebo občas v nějaké bedně s cizokrajným ovocem. Myslím běžné druhy pavouků, na které narazíte venku v trávě, ve dřevě, mezi stromy a doma v rozích místností. Když se na ně podíváte pořádně zblízka, musíte uznat, že jsou krásní. Takový křižák uprostřed své pavučiny, na které se třpytí kapky rosy, to je nádherný obrázek. I jejich schopnost a um utkat pavučinu jsou obdivuhodné. Ale to, co se nám líbí v přírodě, to doma mít nechceme.
Znám jen málo lidí, kteří by si doma nechali ubytovaného pavouka, protože nosí štěstí nebo ho nechtějí vyhnat v zimě na mráz. Znám dokonce jen málo lidí, kteří ho nechají vyváznout živého, když na něj doma narazí. Většinou skončí ve vysavači nebo rozmáčknutý botou. Nebozí pavoučci málokdy tuší, co je v obydlích čeká a neustále se snaží je obsadit a vytvořit si v nich svůj kout.
Přimlouvám se za ně. Nesnažte se žít ve sterilních bytech a nechte jim někde kousek místa, kde by se alespoň jeden nositel štěstí mohl na chvíli ubytovat. Třeba se vám odmění tím, že tlustá otravná masařka skončí v jeho síti. A pokud se pohybujete venku v přírodě, tak neničte jejich krásná pavučinová díla a vyhýbejte se jim. Stojí je hodiny práce a závisí na nich jejich potrava.
Můžete jim také pomoci tím, že si na zahradě uděláte domeček pro hmyz. Vyrůstají teď různě v přírodě i ve městech a poskytují úkryt nejen pavoukům, ale i dalším druhům hmyzu. Návod a inspiraci najdete na internetu.