Toužíte mít na zahradě skalku? Skalka oživí vzhled celé zahrady. Jestli jste se rozhodli, že se do práce pustíte vlastními silami, dobře si promyslete, kam skalku umístíte. Výběr místa je důležitý, pro úspěšné pěstování rostlin.
O skalku nemusíte být ochuzeni ani v případě, že máte rovnou zahradu. Kdo bude skalku budovat ve svahu, má celou práci jednodušší. Jako další bod, si promyslete, jak velká by měla skalka být a kolik rostlin se na ni chystáte vysadit.
Protože na skalce se převážně pěstují teplomilné rostliny, umístěte ji na slunné místo. Zvolte východní nebo západní stranu. Pečlivě vybírejte skladbu a druh kamenů, ze kterých budete skalku zakládat.
Druh i barva kamene, ovlivní celkový vzhled skalky. Kameny ukládejte svisle i vodorovně, abyste vytvořili co nejpřirozenější ráz. Do skalky zakomponujte nášlapné kameny. Dostanete se v případě potřeby i na méně dostupná místa. Důležité je, vybudování drenáže. Pokud to neuděláte a voda nebude ze skalky volně odtékat, může se vám stát, že rostliny začnou uhnívat. Pozornost věnujte výběru hlíny .
Po usazení kamenů na místo, skalku hned neosazujte. Nechte kameny pořádně usadit, protože vahou ještě o něco sesednou.
Péči věnujte výběru rostlin. Na skalku vysazujte rostliny, které nejsou příliš vysoké. Větší službu vám udělají rostliny, které rostou polštářovitě.
Hezky bude působit mateřídouška. Její květy jsou příjemné na pohled a ještě vás odmění příjemnou vůní a léčivými účinky. Je odolná a potřebuje pouze minimální péči.
Další vděčné a na pěstování nenáročné rostliny, jsou netřesky. Existuje jich několik druhů. Rozhodně vás žádný druh této rostliny nezklame.
Nemáte na zahradě pro vytvoření skalky ani to nejmenší místo? Osázejte starý žlab nebo plechovou vanu. Tato malá skalka, vám také přinese radost a pěkné pokoukání.
Máte-li naopak dostatek prostoru, můžete skalku oživit tekoucím potůčkem. Tekoucí voda, je velmi pěkným přírodním prvkem a skalce dodá romantické kouzlo. Vodu nechte téci po ohlazených oblázcích.