Pokud hledáte jazykové zvláštnosti, je pro vás Wales na procestování ideální. Nachází se zde nejvíce hradů na kilometr čtvereční na světě, a také obec, který má nejdelší název na světě.
· Velština
Úředním jazykem je zde vedle angličtiny preferovaná velština. Například jednám z nejdelších názvů obcí je zde „Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch“, psána bez mezer. Na výslovnost se nás ovšem neptejte – to je pro všechny, kteří nežijí ve Walesu, naprostá záhada, ovšem překlad zní Kostel Panny Marie v údolí sněhových lísek poblíž silného víru a blízko chrámu svatého Tysilia, nemnoho vzdáleného od červené skály. Místní jazyk a hlavně písmo, kterým označují vesnice, ale také své mapy, a jazyk, to jsou hlavní důvody, proč se do tohoto koutu země vydává stále větší množství turistů. Samo sebou se zde domluvíte anglicky, ale velštinu tu uslyšíte mnohem častěji.
Hrady jsou zde doby krále Eduarda I.
Na konci třináctého století je Anglie a hlavně Wales pod neustálou hrozbou napadení, proto se zde stavějí pevnosti a hrady. Eduard I. jako první král dokázal sjednotit celé území Britských ostrovů a pokusil se celé území také udržet pod svou nadvládou. Právě proto zde vystavil obrovské množství hradů, do nichž dosadil místní šlechtu, aby si ji naklonil. Aby potvrdil sjednocení celé země, zavedl pro krále nový titul, Prince of Wales (Princ z Walesu) – ten se používá dodnes.
Pokud se rozhodnete projít si tuto zemi, nebo ji procestovat autem, nezapomeňte navštívit vyjma hradů také pevnosti. Například tu Caerleon, která je tu z doby starého Říma. Také zde narazíte na Keltské hrobky, tu nejznámější najdete v Bryn Celli Ddu.
– Pokud se však vydáte autem, mějte na paměti, že cesty tady neexistují a většinou se musíte prodírat prašnými vyježděnými cestami mezi neprůjezdnými vřesovišti.
Hornatý terén zde nechává velký prostor pro turistiku a poznávání přírodních krás. V létě se můžete koupat na místních plážích.